Wyważarka do kół – czym powinna się charakteryzować?

Każdy wie, jak ważne jest wyważanie opon głównie z uwagi na fakt, że jego brak może skutkować poważnymi wibracjami przy dużych prędkościach. Nierówny nacisk na bieżnik opon powoduje dodatkowo zbytnie nagrzewanie i nierównomierne zużycie, a także może obciążać łożyska kół i układ zawieszenia.

Na czym polega wyważanie kół?

Wyważanie opon to proces wyrównujący wagę połączonego zespołu opony i koła, w taki sposób, aby obracał się on płynnie. Po umieszczeniu zespołu koła z oponą na wyważarce, maszyna centruje je i obraca w sposób umożliwiający określenie, gdzie powinny być umieszczone ciężarki.

Podstawowe metody to wyważanie:

  • statyczne, wykonywane przy nieruchomym zespole,
  • dynamiczne, wymagające obracania się koła i opony.

Oba sposoby mogą zmniejszyć zużycie opon i ich zakłócenia. Większość nowoczesnych wyważarek posiada obie te opcje, jednak szybszym i praktyczniejszym sposobem jest metoda dynamiczna.

Jaki rodzaj wyważarki wybrać?

Wybór odpowiedniej wyważarki jest uzależniony od specyfiki i rodzaju warsztatu samochodowego. Jeśli zmiana opon odbywa się jedynie sporadycznie, nie ma potrzeby inwestowania w drogie automatyczne maszyny. Jeżeli natomiast istotnym czynnikiem jest czas i niezawodność, niezbędnym rozwiązaniem jest zakup nowoczesnego, w pełni zautomatyzowanego sprzętu. Oto czym powinna charakteryzować się sprawna wyważarka:

  1. Automatyczne pobieranie wymiarów koła – funkcja ta pozwala w znaczny sposób skrócić czas pracy, co jest szczególnie ważne podczas sezonowych zmian opon. Nowoczesne urządzenia są wyposażone w lasery lub sonary, umożliwiające szybkie uzyskanie wszelkich danych.
  2. Różnorodność programów do wyważania – ma istotne znaczenie w pracy z różnego rodzaju felgami: aluminiowymi, stalowymi czy także z kołami motocykli lub skuterów.
  3. Intuicyjna i łatwa obsługa umożliwiająca szybką kalibrację maszyny.
  4. Możliwość zastosowania dodatkowych akcesoriów, jak np. flansza do kół samochodów typu BUS czy uchwyty do kół nieprzelotowych lub motocyklowych.
  5. Hamulec nożny, który oprócz podstawowej funkcji zatrzymywania koła, umożliwia blokadę wału wyważarki podczas nabijania lub klejenia ciężarka.
  6. W przypadku świadczenia usług klasy premium warto zwrócić również uwagę na dobrej jakości wyświetlacz.

Dokonując wyboru odpowiedniej wyważarki warto więc kierować się nie tylko ceną czy marką, ale przede wszystkim posiadanymi funkcjami i zapotrzebowaniem. Specyfika i wielkość każdego zakładu samochodowego jest inna i to ona głównie wskazuje na cechy które powinno posiadać urządzenie, aby w sposób maksymalny wykorzystać jego potencjał podczas pracy.

 

Sprawdź koniecznie naszą ofertę wyważarek do kół!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl