Profesjonalne doradztwo w wyborze montażownicy do opon
Profesjonalne doradztwo w wyborze montażownicy do opon

 

Profesjonalne doradztwo w wyborze montażownicy do opon

Każdy właściciel sklepu z oponami zastanawia się nad zakupem sprzętu do swojego warsztatu, dlatego w tym artykule udzieliliśmy porad dotyczących wyboru sprzętu do montażu opon.


Załóżmy, że otwierasz własny serwis, niezależnie od tego, czy jest to wulkanizacja, czy warsztat samochodowy - jest to żmudny proces, który wymaga dbałości o szczegóły. Szczególną uwagę przywiązujemy oczywiście do wyposażenia warsztatu. Wybór odpowiedniego sprzętu do wulkanizacji dobrej jakości nie jest taki łatwy, ponieważ na rynku jest wiele modeli, dlatego trzeba wybierać ostrożnie, aby znaleźć najlepszy model w dobrej. Montażownice do opon na współczesnym rynku są podzielone na dwa rodzaje: Montażownice automatyczne i półautomatyczne. Każda z maszyn posiada swoje pozytywne i negatywne cechy.

Rodzaje montażownic do opon i ich cechy

Montażownice do opon automatyczne wyposażone są w siłownik pneumatyczny do cofania głównego ramienia, dzięki czemu wystarczy nacisnąć pedał, aby przechylić pionowe ramie do tyłu. Co więcej, takie maszyny bardzo przyspieszają pracę w sezonie wymiany opon. Pracownik sprawnie może odchylić ramie i zdjąć lub założyć oponę na stół montażowy. W tym przypadku wzrasta wydajność pracy, jednak koszt montażownicy nie jest mały.

Montażownice do opon półautomatyczne posiadają stały stojak pionowy, dlatego wszystkie czynności wykonywane są ręcznie przez pracowników. Oczywiście wydłuża się czas poświęcony na pracę, operator staje się bardziej zmęczony, a wydajność pracy spada. Jednak takie maszyny są zaprojektowane tak, aby można je było ustawić blisko ściany i nie zajmowały dużo miejsca. Co więcej, taki sprzęt jest tańszy i wygodniejszy w utrzymaniu, ponieważ taką maszynę można naprawić na miejscu bez pomocy wykwalikowanego serwisanta. Gdy zachodzi potrzeba wykonania dużego nakładu pracy, najlepiej zastosować sprzęt o wyższej wydajności – są to maszyny z dwubiegowym napędem, które znacznie szybciej realizują cykl wymiany opon.

Jaki wybrać cal?

Duże warsztaty i serwisy samochodowe powinny być wyposażone w montażownice uniwersalne, które mogą obsługiwać zwykłe opony dętkowe, jak i bezdętkowe o różnych średnicach (od 14 do 56 cali). Dzięki takiemu stanowisku możesz pracować zarówno z samochodami osobowymi, jak i lekkimi ciężarówkami. Co więcej, w dużych serwisach zwykle instalowane są oddzielne montażownice do samochodów ciężarowych i osobowych, ale ta opcja nie zawsze jest odpowiednia dla nowo powstałego warsztatu bo wiąże się z dużym kosztem zakupu. Dlatego zestaw na start do wulkanizacji powinien składać się z sprzętu do samochodów osobowych i dostawczych.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając montażownice o skromnych parametrach, zapoznaj się z konstrukcją modeli i zwróć uwagę na:

Stół obrotowy najlepiej dwie prędkości
Funkcjonalny duży stół montażowy
Inflator do pompowania kół wraz z manometrem
Specjalne zaciski po bokach stołu, które pomogą zapobiec ślizganiu się felgi podczas pracy. Dziś popularne są nakładki z funkcją „trzeciej ręki”, które pozwalają na sprawniejszy demontaż opon nisko profilowych.
Ramie pomocnicze, czyli tak zwana przystawka do opon Run Flat coraz bardziej popularne opony na Polskim rynku.

Aktualne modele montażownic do opon

Obecnie najpopularniejsze na rynku są te modele montażownic:

* MONTAŻOWNICA GIULIANNO SL 22 2-BIEGI
* MONTAŻOWNICA GIULIANO SX 228 PRO L-N-L
* MONTAŻOWNICA MO405N NORTEC PRO
* MONTAŻOWNICA DO OPON Z PRZYSTAWKĄ RUN-FLAT TAVISA

Dobrym wyborem jest też zestaw na start do wulkanizacji

* ZESTAW DO WULKANIZACJI MONTAŻOWNICA + WYWAŻARKA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl