Podnośnik samochodowy do małego warsztatu – który model wybrać?
Podnośnik samochodowy do małego warsztatu – który model wybrać?

Podstawowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego to podnośnik, ale pojawia się pytanie, w jaki sposób zagospodarować nieco mniejszą przestrzeń roboczą? Z pomocą przychodzi podnośnik nożycowy lub podnośnik dwukolumnowy. Na jaki model powinieneś postawić?

Czym wyróżnia się podnośnik nożycowy?

To urządzenie charakteryzujące się stosunkowo dużym udźwigiem i niską wysokością podnoszenia pojazdu. Ważny plus podnośnika nożycowego to łatwe przestawianie w mniejszym warsztacie i szansa na zwiększenie mobilności. Konstrukcja sprawdzi się przy prostszym serwisie fabrycznym, wymianie ogumienia oraz przy większości typowych napraw mechanicznych. Właściciel warsztatu może postawić nie tylko na system mobilny, ale również stacjonarny (instalacja na posadzce). Większość podnośników nożycowych ze względu na niski profil umożliwia sprawną diagnostykę pojazdów sportowych, nietypowych przy jednoczesnym ograniczeniu czasu podnoszenia (najczęściej niecała minuta). Główne zasady dopasowania podnośnika to udźwig, zasilanie, ocena długości platform, dodatkowe zabezpieczenia, komfort najazdu.

Czym wyróżnia się podnośnik dwukolumnowy?

To podnośnik najczęściej wykorzystywany do analizy pojazdów osobowych i dostawczych. Podnośnik dwukolumnowy zajmuje niewiele miejsca i sprawdza się nawet w niewielkich warsztatach blacharsko-lakierniczych. Dzięki regulowanej pozycji ramion mechanik zyskuje większą kontrolę nad pojazdem. To bardzo rozpowszechnione urządzenia w małych warsztatach, proste w serwisowaniu, o umiarkowanej cenie ze względu na wdrożenie napędu elektrohydraulicznego. Dobry podnośnik dwukolumnowy posiada automatyczne mechanizmy zatrzymywania samochodu i dobrze wyprofilowane gumowe osłony przeciwdziałające zarysowaniu drzwi lub innych elementów karoserii.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Pamiętaj, że przy inwestycji w podnośnik nożycowy lub dwukolumnowy możesz poprosić ekspertów o przeprowadzenie montażu zgodnie z aktualnymi normami technicznymi. To usługa odpłatna, ale opłacalna dla warsztatów doceniających komfort dalszej eksploatacji urządzenia.

 

Sprawdź koniecznie naszą ofertę wyważarek do kół!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl