Podnośnik kanałowy – jaki model wybrać?
Podnośnik kanałowy – jaki model wybrać?

Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego to podnośnik kanałowy, ale w jaki sposób dokonać selekcji właściwego modelu i tym samym zwiększyć komfort pracy z naprawianymi pojazdami?

Najważniejsze parametry urządzenia

Podnośnik kanałowy służy do sprawnego podnoszenia pojazdów w celu przeprowadzenia czynności diagnostycznych. Najważniejsze parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę przed wyborem konkretnego modelu, to stabilność konstrukcji, maksymalny udźwig, mechanizm podnoszenia (hydrauliczny, pneumatyczny lub łączony regulowany rozstaw z reguły standaryzowany od 800 mm do 1250 m). W niektórych przypadkach warsztaty zamawiają podnośniki kanałowe o nietypowych rozmiarach. To okazja na zwiększenie możliwości serwisowych. Większość podnośników kanałowych do sprawnego działania potrzebuje ciśnienia roboczego dochodzącego 8 barów. Wysokiej klasy podnośniki kanałowe radzą sobie z ciężarem dochodzącym do 12 ton. Podnośnika kanałowego warto używać tylko zgodnie z przeznaczeniem, czyli do unoszenia przodu lub tyłu samochodu. Przy specjalistycznej diagnostyce można dostosować urządzenie punktowo, bez groźby uszkodzenia naprawianego pojazdu.

Najpopularniejsze błędy eksploatacyjne

Najczęstsze błędy przy użytkowaniu podnośnika kanałowego to podnoszenie samochodów lub urządzeń o wadze znacznie przekraczającej normę, o nietypowych gabarytach i dopuszczanie do użytkowania pracowników nieuprawnionych lub nieprzeszkolonych. Podnośnika kanałowego nie powinno nic blokować podczas pracy, dlatego sprzęt umieszcza się w miejscach ze swobodnym dostępem. Najszybciej w podnośniku kanałowym zużywają się elementy nośne, a później układ sterowania. Z tego powodu nie można zaniedbać terminowego serwisu, bo to grozi zablokowaniem urządzenia podczas zwykłych zadań roboczych.

Podnośnik kanałowy to urządzenie niezbędne w serwisowaniu lekkich pojazdów osobowych, ale również ciężkich samochodów ciężarowych. Ze względu na specyfikę pracy wielu warsztatów samochodowych najlepiej zamówić podnośnik pod konkretne, nawet nietypowe wymiary w celu zwiększenia możliwości diagnostycznych.

Sprawdź naszą ofertę

W ofercie naszego sklepu znajdziecie różne modele podnośników do warsztatów samochodowych. To m.in.:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl