Najważniejsze zalety testerów diagnostycznych do samochodów
Najważniejsze zalety testerów diagnostycznych do samochodów

Tester diagnostyczny to obowiązkowy element wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Jest to urządzenie elektroniczne, które służy do skontrolowania pracy wielu układów, a także instalacji podzespołów oraz czujników. Za jego pomocą możliwe jest odczytywanie błędów, usuwanie ich, instalacja nowych czujników czy modyfikacja oprogramowania pojazdu. Istnieją testery uniwersalne, wykorzystywane w większości popularnych modeli, jak również dedykowane, czyli przeznaczone do jednej, określonej marki bądź też grupy marek wchodzących w skład jednego koncernu motoryzacyjnego. Urządzenia te podłącza się do pojazdu za pomocą specjalnego przewodu, który zakończony jest wtyczką OBD2. 

Rodzaje

Tester można nabyć na własne potrzeby i wówczas jego ceny rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Jednak do obsługi pojazdów na wyższym poziomie wykorzystuje się markowe testery, takie jak testery diagnostyczne Autel.

Wyróżnia się kilka rodzajów testerów:

 • pracujące samodzielnie, 
 • wymagające podłączenia do komputera przenośnego bądź stacjonarnego, 
 • hybrydy. 

Testery diagnostyczne – zastosowanie

Tester w podstawowych wersjach, wykorzystywany amatorsko, na własne potrzeby jego użytkowników, służy przede wszystkim do odczytywania kodów błędów powodujących zapalanie się kontrolek na desce rozdzielczej oraz do ich późniejszego skasowania. Jest to najbardziej podstawowe zastosowanie testera, jednak oczywiście nie jedyne. Na szerszą skalę testery diagnostyczne są bowiem wykorzystywane przez profesjonalne warsztaty samochodowe. Te stosują je do czynności takich jak:

 • wykrywanie kodów błędów, 
 • kasowanie kodów błędów, 
 • instalacja oraz kalibracja czujników, 
 • kalibracja układu LPG, 
 • monitorowanie pracy silnika, 
 • wykrywanie usterek poduszek powietrznych, 
 • adaptacja nowych podzespołów, 
 • wprowadzanie nowych informacji serwisowych, 
 • sprawdzenie poprawności funkcjonowania układu klimatyzacji. 

Co istotne, używając testera, istnieje możliwość wydrukowania wyników przeprowadzonych za jego pomocą testów. Jest to ważna opcja dla osób, które wykonują jedynie diagnostykę pojazdu – mogą przekazać właścicielowi pojazdu informację zwrotną o tym, jakie dokładnie naprawy trzeba wykonać. 

Nowoczesne testery diagnostyczne

Jeśli szukasz wyposażenia do Twojego warsztatu, zwróć uwagę na testery diagnostyczne Autel. To nowoczesne urządzenia, które oferują szereg zaawansowanych funkcji. Pozwalają na obsługę wszystkich systemów elektronicznych pojazdu (np. silnik, ABS, klimatyzacja, moduły komfortu itd.), a dodatkowo ułatwiają obsługę klienta – testery Autel umożliwiają przechowywanie plików z danymi, informacji o klientach i pojazdach. Obsługa urządzenia nie sprawia jakichkolwiek trudności. Moduł z dotykowym wyświetlaczem ułatwia przeglądanie plików i pozwala na intuicyjną obsługę urządzenia.

 

TESTERY DIAGNOSTYCZNE: AutelLaunch

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl