Jakie funkcje mają nowoczesne montażownice do opon? Jak wybrać odpowiedni model?
Jakie funkcje mają nowoczesne montażownice do opon? Jak wybrać odpowiedni model?

Montaż oraz demontaż ogumienia to podstawowe zadanie serwisu wulkanizacyjnego. Zautomatyzowana montażownica to najpopularniejsze rozwiązanie spotykane w warsztatach. Są niezwykle pomocne szczególnie podczas wymiany ciężkich kół w pojazdach ciężarowych, maszynach rolniczych i budowlanych. Jakimi funkcjami charakteryzują się nowoczesne urządzenia do wymiany opon?

Uniwersalna technologia do warsztatów samochodowych

Montażownice do opon występują w wersji automatycznej, półautomatycznej oraz ręcznej i posiadają system ochrony felg przed uszkodzeniem. W niektórych modelach spotyka się przystawki wykluczające użycie łyżek oraz mechanizm dopasowania do każdego rodzaju opon, w tym o niskich profilach, Run Flat. Dzięki temu warsztat wulkanizacyjny zyskuje większą elastyczność przy realizacji zleceń. Najważniejsza wskazówka przed inwestycją to maksymalna uniwersalność technologii. Dobre urządzenie poradzi sobie ze wszystkimi rodzajami kół. Mechanik powinien zadbać o to, żeby cały proces wymiany odbywał się płynnie i nie powodował zarysowania felg aluminiowych. W tym celu do montażownicy dodaje się nakładki z tworzyw sztucznych. Od czasu do czasu warto je wymienić, a w międzyczasie monitorować poziom docisku do serwisowanego pojazdu. W nowoczesnych montażownicach pojawia się filtr z reduktorem ciśnienia, wałek ślizgowy podpięty do ramienia i regulowany pierścień na pastę.

Jakie parametry uwzględnić przed zakupem?

Najważniejsze parametry urządzenia to wewnętrzne i zewnętrzne mocowania, wartość dopasowania do średnicy oraz szerokości koła, siła zbijaka przeliczana w kilogramach, wersja silnika elektrycznego i prędkość obrotowa. Wskazane dane techniczne przydają się przy porównywaniu technologii pomiędzy producentami. Nie trzeba inwestować w najdroższą montażownicę – warto wybrać zestaw uniwersalny dopasowany do potrzeb warsztatu. Największe bezpieczeństwo zapewnia sprzęt automatyczny, a maksymalną kontrolę pół-automatyczny. W robotach do wymiany kół występują dwie prędkości, co umożliwia lepszą kontrolę procesu przez operatora, a w niektórych przypadkach przyśpieszenie typowych zadań. Montażownica w warsztacie wulkanizacyjnym współpracuje z wyważarką, więc warto rozpatrzyć zakup urządzeń w komplecie od tego samego producenta na dobrych warunkach gwarancyjnych.

Możliwość rozszerzenia o dodatkowe funkcje

Mechanik powinien ocenić, czy narzędzie można rozszerzyć w przypadku pojawienia się nowych technologii na rynku ogumienia. Potencjał rozbudowy to ważna wskazówka przed podjęciem decyzji o zakupie. Można również wybierać pomiędzy montażownicami przystosowanymi tylko do opon ciężarowych, dostawczych, osobowych lub motocyklowych. Ograniczenie kosztów zależy w dużym stopniu od specyfiki funkcjonowania warsztatu.

Montażownica przyśpiesza wszystkie czynności związane z wymianą ogumienia, a jednocześnie daje pewność właściwego docisku i minimalizuje ryzyko uszkodzenia felgi, dzięki zastosowaniu nakładek. Automatyzacja pracy z oponami przekłada się realnie na zyski warsztatu i szybko się zwraca.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl