Czym różnią się ciężarki nabijane do felg?

Wyważanie kół to czynność, którą należy wykonywać każdorazowo po wymianie ogumienia. Nawet niewielkie dysproporcje w rozkładzie masy koła mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Do korygowania występujących nierówności wykorzystuje się najczęściej ciężarki nabijane na felgi.

Gramatura i przeznaczenie

Dodanie dodatkowej masy w postaci ciężarków do nabijania pozwala uniknąć wibracji i nierównomiernego zużywania się ogumienia. Najbardziej powszechne jest stosowanie obciążników nabijanych na felgi stalowe lub aluminiowe. Założenie lub zdjęcie tego rodzaju elementu na kołnierz obręczy zajmuje niewiele czasu, dzięki czemu proces wyważania kół trwa krótko. Do wykonywania tych czynności wykorzystuje się podstawowe narzędzia, takie jak młotek i szczypce. W przypadku stosowania produktów klejonych konieczne jest wstępne oczyszczenie powierzchni felgi przed naklejeniem. Poszczególne ciężarki do wyważania różnią się między sobą gramaturą. Najmniejsze z nich mają masę 5 g, a największe nawet 350 g. Te ostatnie przeznaczone są głównie do samochodów dostawczych lub ciężarowych. Zazwyczaj obciążniki umieszczane są w pudełkach zbiorczych po 100 sztuk.

Rodzaj zastosowanego materiału

Poszczególne obciążniki mogą różnić się miedzy sobą wyglądem zewnętrznym, masą, a także materiałem, z którego zostały wytworzone. Największą popularnością cieszą się ołowiane ciężarki do wyważania kół. Ołów to metal, który charakteryzuje się dużą gęstością, elastycznością, a także odpornością na pęknięcie i korozję. Przyjmuje się, że w trosce o środowisko naturalne w najbliższych latach będzie się stopniowo odchodzić od produktów ołowianych na rzecz cynkowych lub stalowych. Ze względu na mniejszą gęstość zarówno ciężarki cynkowe, jak i stalowe są większe od tych wytworzonych z ołowiu.

Nabijanie ciężarków to najczęściej wykorzystywany sposób wyważania kół. Metodę tę stosuje się zarówno w przypadku samochodów osobowych, ciężarowych, jak i dostawczych. Prawidłowo nałożone ciężarki do nabijania są na ogół niewidoczne i nie wpływają negatywnie na estetykę felg.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl